Tribunalul U.E: von der Leyen nu a oferit informatii suficiente privind achizitiile de vaccin
2 min read
Curtea Generala, parte integranta a Curtii de Justitie a Uniunii Europene, considera ca Ursula von der Leyen, presedinta Comisiei Europene, nu a oferit publicului informatii suficiente privind contractele incheiate pentru achizitionarea vaccinurilor anti COVID.
Plangerea a fost inaintata de un grup de europarlamentari si a fost admisa de instanta europeana, in pofida incercarilor Ursulei von der Leyen de a o bloca. De asemenea, Curtea Generala considera ca, in acea perioada, Comisia nu a oferit detalii legate de eventualul conflict de interese in care s-ar fi aflat membrii echipei de negociere a contractelor pentru vaccinuri. Comisia e criticata pentru modul total netransparent in care s-au comunicat public informatii privind contractele cu Pfizer-BioNTech si Moderna. Potrivit Tribunalului, Comisia ar fi trebuit să furnizeze mai multe explicații pentru a justifica refuzul de a acorda acces la anumite clauze contractuale și să furnizeze datele cu caracter personal referitoare la membrii echipelor de negociere, compuse din reprezentanți ai statelor membre și din funcționari ai Comisiei.
Reactia Comisiei Europene
Comisia considera insa ca tribunalul, practic, i-a dat dreptate Ursulei von der Leyen in multe privinte.
„In hotărârile sale, Tribunalul urmează, în majoritatea punctelor, abordarea Comisiei. În special, acesta recunoaște că principiul protecției interesului comercial se aplică clauzelor contractelor privind: (a) amplasarea locurilor de producție; (b) drepturile de proprietate intelectuală; (c) aconturile sau plățile anticipate; (d) accesul la calendarele de livrare. Tribunalul a confirmat dreptul Comisiei de a acorda doar un acces parțial la aceste informații” – a precizat biroul de presa al Ursulei von der Leyen.
MM